Wednesday, 5 October 2011

کانون فرهنگی و هنری ایرانیان در منچستر

A report for Persian Weekly

قطع نوای مسخ کننده ویولون و صدای کف زدن های ممتد حضار مرا از اعماق افکارم بالا کشید و.به خود آورد. به محض خلاصی از گیجی مبهمی که جو پراشتیاق برنامه بمن القاء میکرد به اطراف نگاه کردم. در ردیف وسط سالن نشسته بودم ولی ناگهان خود را در جمعیتی بالغ بر 90 نفرمحصور دیدم. همه صندلی های چیده شده در سالن اشغال شده بود و حتی چند نفر هم در انتهای سالن ایستاده بودند. در همین بین یکی از شرکت کننده ها پشت میکروفن قرار گرفت و سرگرم خواندن یکی از سروده های خود شد که اشاره ای به تنهایی و زندگی در غربت داشت. واژه واژه شعرش بر دلم می نشست و خاطراتی دور و نزدیک را در شریان هایم به جریانی مواج وا می داشت. با این وجود در حجم گسترده همبستگی موقتی که کانون ایرانیان به ارمغان آورده بود سوزش درد غربت گم میشد. در دل به بنیانگزاران کانون فرهنگی و هنری ایرانیان آفرین گفتم و مجددا به انیوه جمعیت که در آن لحظه برای شاعر ابراز احساسات می کردند نگاهی انداختم. فوج تشنگان هنر و ادب ایران مرا به وجد آورد. نمی دانم آیا دوستانی که در سال 2008 به منظور حفظ و معرفی فرهنگ و هنر ایران پایه های این انجمن را ساخنند، تصور چنین استقبال پرشوری از شب های شعر و موسیقی کانون را می کردند؟

کانون فرهنگی و هنری منچستر انجمنی است مستقل از ادیان و سیاست. این کانون منشکل از داوطلبان ایران دوستی است که وقت، انرژی، هنر، دانش، توانائی و سرمایه مالی خود را بدون چشمداشت نثار ماندگاری نام ایران می کنند. با سپاس از تمامی گروه.

نگاهی به دستاوردهای کانون فرهنگی و هنری ایرانیان منچستر
- برگزاری بیست و هفت جلسه شب شعر و موسیقی در اولین دوشنبه هر ماه. این برنامه یکی از موفق ترین و پرطرفدارترین شاخه های فعالیت کانون بحساب می آید.

- تاسیس کتابخانه کانون با همکاری و حمایت کتابخانه مطالعات ایران در لندن. در حال حاضر بالغ بر دوهزار جلد کتاب در کتابخانۀ کانون به امانت گذاشته شده.

- انتشار نه شماره ماهنامۀ کانون که شامل بخش های فارسی: گزارش فعالیت های کانون، ادبیات، داستان دنباله دار، نکته ها، سلامت و بهداشت، تفریح و سرگرمی، آشپزی، جدول، توصیه بزرگان و نامه های خوانندگان و بخش هنر که به انگلسی و با هدف معرفی کتاب، سینما و برنامه های هنری مربوط به ایران وقابل استفاده برای انگلیسی زبان ها است، می باشد.

- برگزاری جشن های ملی چون مهرگان، شب یلدا، چهارشنبه سوری و نوروز

- برپایی کنسرت مستان، کامکاران و ارائه دیباچه ای از پیدایش موسیقی ایرانی و هنر بداهه نوازی

- مراسم یزرگداشت روز فردوسی در دو روز شامل: مراسم شاهنامه خوانی (اجرای داستان سیاووش)، موسیقی و تور اختصاصی بازدید از کتابخانه جان رایلندز (وابسته به دانشگاه منچستر). جان رایلندز در ردیف زیباترین کتابخانه های دنیا شناخته شده و کلکسیون کتابهای قدیمی آن شهرت جهانی دارد. در این بازدید که توضیحات آن به دو زبان فارسی و انگلیسی انجام شد، بازدیدکنندگان نگاهی به کلکسیون شاهنامه و دیگر کتب قدیمی از جمله عجایب المخلوقات از قزوینی و خمسه نظامی داشتند و با چگونگی آغاز کلکسیون کنابهای فارسی درکتابخانه جان رایلندز آشنا شدند.

- بازدید رسمی از اثر هنری بنام صدای بادهای کویری برپا شده در لایم پارکآدرس کانون فرهنگی و هنری ایرانیان منچستر
Iranian Culture and Art Community in Manchester
Bamford street
Stockport
SK1 3NQ
Website: www.arian.cc
Tel: 07984917000

© All rights reserved

No comments: